Commandline (Komut) Uygulamalar ile Daha Rahat Çalışmak

12-9-2004

Komut satırından çalışan uygulamaları windows üzerinde kullanırken pek rahat edemiyoruz. Kendi uyguladığım bir kaç küçük ipucunu yazayım;

 1. İstediğiniz klasörde Komut Penceresini Açmak
  Bu işlemi kendinizde registryden rahatça yapabilirsiniz. Ancak en pratik yolu MS Powertoys' dan Open Command Window Here' ı yüklemek. Bu sayede herhangi bir klasöre sağ tuş ile tıkladığınızda menüye Open Command Window Here isimli yeni bir seçenek eklenecek. Bunu seçerek otomatik olarak o klasörde aktif Komut ekranı açabilirsiniz. Dolayısıyla her seferinde CD c:/xxxx vs. yazmanız gerekmeyecek.

 2. Komut Satırında Tab Kullanımı
  Linux' tan alışkın olduğumuz Tab ile komut satırını otomatik tamamlama işlemi artık windows' da da bulunmakta. Dolayısıyla cd yazdıktan sonra Tab'a basarak otomatik olarak doldurabilirsiniz. Örnek olarak klasör adının başını yazdıysanız ve buna uyan tek olanak varsa otomatik olarak gelecektir. Eğer birden fazla olanak varsa Tab' a iki defa basarak olasılıkları listeleyebilirsiniz.

 3. Enviroment Path Set Ederek Programlara Heryerden Ulaşmak
  Bu benim en çok kullandıklarımdan biri. Mesela bir programı herhangi bir yerde çağırıp kullanmak istiyorsunuz. Yani klasörüne girmeden bunun için WinXP ve 2003 te My Computer - Properties - Advanced - Enviroment Variables a girin. System Variables' tan Path' i çift tıklayın. Buradaki metnin sonuna ; istediğiniz klasör adresini ekleyin. Bundan sonra bu klasördeki tüm uygulamalar otomatik olarak Komut Satırında aynı dir, move, tasklist vs. gibi çalıştırabilirsiniz. Windows 98/95 için bu eklemeyi autoexec.bat dosyasındaki SET PATH' e ekleme yapmanız gerekiyor.
  Ek Bilgi: Windows NT, Windows XP, Windows 2000.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts