Çarpanlar – I / Fallout

21-1-2006

Çarpanlar listeme oyunlardan biri ile başlıyoruz, seçim zor değil "Fallout"

war, war never changes....

Fallout I' i ilk defa 1998' de oynadığımı hatırlıyorum o zaman benim içn bu bir devrimdi, 0,5 mb.' lık ekran kartım ile DOS üzerinde oynadığımız Fallout, henüz kalemi olmamış birine kablosuz klavye vermek gibi bir şeydi. Aptallaştım, Cumartesi ve Pazar günleri 12' şer saatten oynuyordum. Tam bir delilik, inanılmaz bir sanat, her adımınızda sizi içine çeken bir dünya.

İnsanların kafalarını, kol ve bacaklarını kopardığınız, umursuzca küfrettiğiniz, kazık attığınız iyi - kötü ve orta gibi salak bir diyalog yapısından uzak, popüler ikonlarla ve göndermelerle dolu espirili anlatım. Oyun buydu ve hala da bu.

war, war never changes....

Şu an inanılmaz grafiklerle yaptıkları ve 3 ayda bir ekran değiştirmeniz gerektiğine sizi inandıran ancak monitör başında geçirdiğiniz on dakikayı da piç eden oyunlar gibi değil, bu gerçek bir oyundu. The GodFather' ı izlemek gibi bir şey.

Şu an yüzümde öyle salak bir gülümseme var ki onu farkedip tekrar gülümsememe neden oluyor (işte o derecede salak). Hatıralara mı tıkanmışız ne?

Fallout bir çok kişi tarafından gelmiş geçmiş en iyi RPG olarak kabul edililir. Bu oyundan sonra her ne kadar Fallout benzeri bir oyun aradıysam da bulamamışımdır. Lakin Fallout 2 hakkını vererek bu inanılmaz oyunu bir seviyeye daha atlatmıştır.

war, war never changes....

Fallout : Brotherhood Of Steel' i ise Fallout serisi olarak kabul etmemek lazım ancak bence oyun motoru olarak hem gerçek zamanlı modifiye turn based' ı başarıyla oluşturmaları ve 3D sistemi hatırı sayılırdı. Lakin oyun bir RPG değil vurdu - kırdı oyunudur. Need For Speed, Fifa kadar düşüremesek de benzeri bir keyif oyunu klasına koyulabilir. Tabii ki oynarken zevkden ölürdünüz o başka.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts