Bloglar, İçerik Hırsızlığı ve Tescil konuları

30-11-2007

Kroblogger yazısını okuduktan sonra ve bir kaç önceki tasdix muhabbetinden sonra Türk alemindeki ve genel olarak internetteki tescil ve içerik hırsızlığı hakkındaki uzun süredir söylemek istediğim bir kaç şeyi yazmak istedim. Olaya genel olarak Blog alemi açısından bakıyorum...

Herşeyden önce ilk soru neden içerik üretiyorsunuz? ve neden o içeriği korumaya çalışıyorsunuz?

İçerik üretmenizin sebebi insanların içeriğinizi okumasını mı istemeniz? yoksa insanların sitenize gelip sizin de reklamlar üzerinden para kırmayı mı ummanız?

Ben olayı kişisel boyutta alırsam içeriği üretiyorum çünkü insanlarla bir şeyler paylaşmak istiyorum. Aynı nedenden dolayı RSS Feed' lerinde haberlerin tamamını yayınlıyorum. Çünkü amacım siteye ziyaretçi çekmek değil yazdıklarımı daha çok kişiyle daha rahat şekilde paylaşabilmek.

Eğer siteniz üzerinden para kazanmaya çalışıyorsanız ve sitenizin amacı buysa o zaman tabii ki insanların içeriğinizi çalmasına bozulursunuz ama yapmayın arkadaşlar lütfen Türkiye' de adam gibi blog yazarak para kazanan kim var? Hülya avşar frikiği yayınlayan, iki mesajından birine salak bir youtube videosu çakan, abazan ve gerizekalı interneti yeni keşfetmiş türk gencine oynayan ya da Google' da hangi kelime ile yukarı çıkabilirim diye hesap yapan ve allem ile kullem edip reklamdan para kazanabilen ezik ve rezil tayfayı bundan ayrı tutuyorum. Onların da para kazanabildiği meçhul ya neyse...

Bu arada gerçekten gıcık olduğum bir şey insanların RSS' lerinde bloglarının tamamının yayınlamaması. Bakınız Amatör Gruplar, Demo ve MP3 konusunda bir şeyler yazmıştım. Kısıtlı RSS sendromunu da aynı mantık, niye yazınızı okumaya çalışan birine işkence ediyorsunuz ki?

Sonuca gelirsek ben her zaman söylüyorum kişi - kaynak belirttikten sonra bu sitedeki içerikleri istediğiniz gibi kopyalayın, istediğiniz yerde kullanın. Kişi ve Kaynak belirtme konusu kritik çünkü kendi makalenizin ya da düşünceniz altında başka birinin ismini görmek gerçekten de pek hoş bir durum değil ama o durumda bile açıkçası ben takmıyorum.

Basit bir örnek ile eskiden yazdığım makalelerden biri olan internette kimlik gizleme makalesi ortalama 950 siteye kopyalanıp - yapıştırılmış durumda. Bunun yanında google' da çıkmayan bir sürü sadece üyelere açık forumlardaki kopyalarını hiç saymıyorum. Açıkçası benim hoşuma gidiyor, sonuçta yazdığım bir yazı organik şekilde dağılıyor ve normalde benim sitemden ulaşabileceği kitlenin üç - dört katına ulaşıyor.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts