Blog ve Etik ve Adsense ve Viral Pazarlama

28-12-2006

Elini blog işini bulaştırmış bir çok kişi zaman zaman blog ve etik kavramı üstünde düşünmek zorunda kalmıştır. Lakin basit şekilde bir hareket birden kitleleri etkileyebiliyor, bir nevi her hareket kelebek etkisi potansiyeli taşıyor.

Para çıktı blog bozuldu,

Bu konular önce adsense ya da benzeri reklam sistemeleri ile ortaya çıktı. Adsense ilk Türkçe blogları kabul etmeye başlayınca ve tüm siteler adsense' ler ile dolunca, herkes adsense' in iyi olup olmadığı ya da küçük sitelerin adsense' ten bir şey kazanamayacaklarından bahsetti. Bugün bir çok kaynaktan biliyoruz ki küçük siteler adsense ile kendilerini motive ettiler ve profesyonel blog masraflarını çıkardılar, büyük siteler ise adsense' i iş bilip bunun üzerine yüklendiler. Hatta bildirgeç teki dostalarımız gibi zeki yaklaşımlar ortaya çıkarıp adsense' i ve internet reklamcılığını kaliteli içerik kaynağı yaptılar.

3 adımda nasıl ruh satılır,

Son 6-18 aydır ise blog kavramında yeni bir atak var ki o da viral pazarlama ve paralı blog. Payperpost gibi siteler onların ürünleri (yani reklam verenelerin) hakkında yazdığınız blog başına size belirli paralar ödüyorlar. Emre Yılmaz' ın dediği gibi iş "ruhunuzu satıyorsunuz". İkinci benzer model ise bloggerlara bedava bir şeyler göndermek. Bunun benzeri veya yakını daha bir çok model var. Mesela bazı firmalara parayla blogger kiralıyor.

Diğer bir örnek ise Microsoft' un daha önceden bloggerlara bedava Zune, şimdi de Vista yüklü sağlam sistemler gönderiyor olması. Benzer bir olay bir telefon firmasının Joel Spolsky' ye bedava bir telefon göndermesinde de olmuştu ama Joel' un durumunda bu iş biraz ters tepmişti.

Etik derken,

Etik derken tabii ki sadece blogu para için kötü emellere alet etmekten bahsetmiyoruz. Herşeyden önce unutmamak gerekir ki burada bir etki yapıyorsunuz. Normal şartlarda bir ortamda genelde en fazla 4-5 kişiyi etkileyebilirsiniz, ancak bir yerde yazarken bu sayı belirsiz. Binlerce, onbinlerce kişi bu yazıyı okuyabilir. Bu onbinlerden yüzde birinde bir etki bırakırsanız bu yüz kişiyi etkilemeniz anlamına gelir.

Sonuç,

Recent Blog Posts

See all of the blog posts