Biraz gaming kültürü ve Fallout

7-4-2003

Son zamanlarda küçük oyunlarla daha fazla uğ-raşmaya başladım. Önce Shockwave' in küçük oyunları, şimdi de Soldat ki soldat harika bir yapım. 2D hızlı makinayı yormayacak cinsten, küçük şirin grafikler 8,3mb. civarında bir dosya boyutu, multtiplayer counter-strike cinsi bir oyun. Soldat' ı kesin oynayın. (oyun ücretsiz ancak bazı özellikler sadece register edince açılıyor 9$)

Bu arada soldat ve diğer bir çok multiplayer oyuna server bulmak için All Seeing Eye isimli bir program inanılmaz başarılı. Süper filtreler her oyunun özelliklerine göre. Online oyun manyaklarına.

Online FRP ise başka bir olay özellikle de FRP kültüründeki insan faktörünü açığa çıkarma açısından gerekli. Biliyorsunuz bu online ilk FRPlere MUD ları örnek gösterebiliriz. MUD' lar text tabanlı telnet üzerinden oynanan bir çeşit FRP dir. MUDlardan sonra çok kaliteli yapımlar oldu. (tabii arada bir çok grafiksel FRP türemesine rağmen) Ultima Online bu piyasaya tam anlamıyla damgasını vurdu. Ancak Ultima Online ve daha sonradan çıkan çok gelişmiş grafiklere sahip Dark Age of Camelot gibi oyunlarda online oyun tadı için para taleb ediyorlardı. Oyun lisans ücreti + Aylık sabit ücret.

Durum böyle olunca Dransik ilgimi çekti. Sağlam bir ekip tarafından yapılmış güzel bir FRP. Ekipte UO' nun ekibinden kişiler falan da var. 2-3 ay önce de online Dransik beni bayağı bir sardı uzun saatlerce oynadım. Ta ki hayatın o vakti belli, olmayan her zamanki metrosu çekti aldı beni. Bugün bunları yazarken tekrar baktığımda ogünkü bedava beta testler bitmiş ve Dransik' te ücretli olmuş.

Oyun deyince tabii ki burada tarihin gerçek oyunlarından birini tekrar anmak istedim. Fallout. Fallout benim içiçn gelmiş geçmiş en iyi oyundur. Yıllar önce Fallout I ile ilk tanıştığımda tam bir şok yaşamıştım bu kadar iyi bir oyun hayal sınırlarını zorluyordu. Eğer fallout' u anlatmaya gerek duyarsak tam RPG diyebiliriz ve ardından gelen bir çok RPG' nin örnek aldığı bir RPG. Fallout I den sonra Fallout II çıktı bu sefer daha da harika bir çalışma elimizdeydi. Oyun arabirimlerinden konseptine kadar tam bir sanat eseriydi. Unutmadan Fallout Turn-Based bir oyundu. Yani sıra tabanlı. Bugün her stratejide duyduğunuz Real-Time Strategy kelimesi o zamanlar bu kadar da yaygın değildi. Kısacası her turn based oyun gibi bu da size çok ciddi saatler harcatıyordu. Hafta sonları 18-24 civarı saat oynuyordum.

Bundan sonra Fallout : Brotherhood of Steel : Fallout Tactics yayınlandı. Bu sefer ciddi değişiklikler vardı. 2D bırakılıp 3D motora geçilmişti. Fanların niye sorusuna geliştirici ekibin samimi cevabı. Çünkü 2D artistler çok para alıyordu.

FalloutBOS bir fallout değildir aslında Fallout' un bir alt oyunudur. Fallout III' se asla değildir. BOS Fallout oyununu oynayanların tanıdığı bir gruptur zaten bu oyunda da bu gruptaki elemanlardan birisiniz ve takımınızla görevlere çıkıyorsunuz tabii ki Fallout dünyasında. Bu oyunda RPG öğeleri yoktur denecek kadar azdır, daha çok strateji tabanlıdır. Bu yüzden Fallout Tactics deniyor.

Son olarak Fallout III ise tam bir muamma. Çıkıp çımayacağı belli değil ancak dedikodulara bakarsak kesin çıkacak ki açıkçası bende bu şekilde düşünüyorum. Yeni motor BOS ile hazırlandı ne de olsa.

Fallout un ne derece büyüdüğüne biraz daha örnek vereyim,
Wasteland (Fallout dünyasının adı) Halflife
Yurt dışında Masaüstü FRP'si çıktı.
Binlerce fanı var ancak ilginç şekilde Türkiye de pek tanınamadı bu oyun yada Fallout fanları hep gizli kaldı.

Fallout' tan sonra ne oldu ?

Fallout' tan sonra pek tatmin edici oyun olmadı. Baldur's Gate çıktı, Eleştirilerden harika bir oyun olacağını düşünüyordumki, çok kötü bir yapay zeka ve gereksiz 4CD ile karşılaştım. Icewand Dale zaten Baldur's Gate motoru üzerine aynı ekip tarafından çıkarılmıştı söylemeye bile gerek duymuyorum aynı kaderi paylaşır. Daha bir çok oyun çıktı ancak hiç biri Fallout' un yakaladığı atmosferi ve gerçekçiliği yakalayamadı. Ek olarak bir çok 3D FRP-RPG çıktı bu tarz zaten bana itici gelse de bir çoğunu makina konfigürasyonlarımdan dolayı test edemedim.

Ancak Arcanum diye bir oyun çıktı ki bu sağlama benziyordu. Herşeyden önce cazip edici taraf altyapıda gene Fallout' u geliştiren ekibin olmasıydı. Onlar her zaman by gamers for gamers dediler ne de olsa. Maalesef bu oyunuda bir şekilde temin edip test edemedim ancak hakkında çok şey okudum ve kayda değer. En kısa sürede test edecek ve izlenimlerimi de aktarmaya çalışacağım.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts