Bir sonraki bariz adım

24-3-2010

Sanırım ilk defa bir kitapta okumuştum, yeni bir ürünün yeni bir özelliğinden bahsediyordu geliştiricisi ve ön plana çıkan bir özellik için "It was the next obvious step" demişti. Çok basit bir cümle olmasına rağmen bende bir ışığın yanmasına neden oldu. Bir sonraki bariz adım. Çünkü elimizdeki süreçlerin bir çoğu belli, hiç bir şey bir gecede çıkmıyor, genelde beslendiğimiz kaynak aynı.

O zaman fark ettim ki önemli olan on sene sonrasını tahmin edebilmek değil "bir sonraki bariz iş" i görebilmek ve diğer görebilenlerden önce yapabilmek.

Gene bu yüzden bana biri bilmediği bir konuda proje getirince ya da bahsedince pek dikkate almıyorum, çünkü o kişinin o sektör hakkında hiç bir fikri yok, her ne kadar bu ona daha serbest bir düşünce şansı tanısa da %90 o işi beceremeyecek. O sektörün bir sonraki adımlarını takip etmesi mümkün değil, çünkü önceki adımlar hakkında hiç bir fikri yok. Gene aynı nedenlerden dolayı 2000' li yıllarda bilişime başlamış herkese şiddetle Accidental Empires kitabını (ya da belgeselini) öneririm, bu sayede bu sektörün nereden, nereye, kimler ile ve nasıl olaylarla geliştiğini görebilirler.

Aynı borsada hisse senedi tanımak gibi, bir hisse senedinin ne kadar tanırsanız, geçmişini ne kadar biliyorsanız başına gelebilecekleri daha rahat tahmin edebilirsiniz. Mesela geçen senenin başında krizlerden sonra sağlam bankaların hisselerinin uzun bir süre yükselişte olacağı barizdi çünkü ya batacaklardı ya da çıkacaklardı, nitekim aylarca tüm banka hisseleri yükseldi.

Bunun yanında "Black Swan" teorisi her zaman orada olacak ama açıkçası bu teori hiç bir şeyi değiştirmiyor, aynı yarın uyandığınızda evinize bir uzay gemisi girmesinin umurunuzda olmadığı ya da buna karşı hazırlık yapma gereği duymadığınız gibi.

Sektörün her noktasına baktığınızda bir sonraki bariz adımı çok rahat görebilirsiniz, YCombinator' un yeni 26 startup' ına bir göz atın kaç tanesi gerçekten orijinal, hemen hemen hiç biri, hepsi bir sonraki bariz adım...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts