Bela C#, MetaWebLogAPI, SSL sorunları ve Yeni Bloglama Modelimiz

18-2-2007

Herşeyden önce, homer modunda whooo! Çünkü vakit bulup sitedeki performans sorunlarını çözdüm. Dünden beri sitede hiç bir hata veya yavaşlama ile karşılaşmıyor olmanız lazım (en azından öyle umuyorum!).

Worpresslerin, typepadlerin, bloggerların ve onlarca benzerlerinin çağında bir dinazor olarak ev yapımı blog sistemi kullanan ender kişilerdenim sanırım. Tabii ki bu bir çok başka dezavantajı ile de birlikte geliyor.

Pingback vs. mühim değil ancak burada kritik bir şey var ki offline blogging araçları ile bloglamak çok büyük bir kolaylık ancak blog' unuzun bu tip bir aracı ilgili API ile desteklemesi gerekiyor.

Hazır siteye elimi atmışken bu konulara da elimi atayım dedim. İlk önce ufak tefek şeyleri hallettim. Türkçe resimler ve sitedeki bazı ingilizce kalan menüler gibi. Tabii ki 4 yıldır orada olan şeye kalan denebilirse! Tembellik te boyut atladım.

 

MetaWebLog API Desteği

En iyi yöntemin MetaWebLog desteği yazmak olduğuna karar verdim. Sitedeki yeni sistemleri ASP değil de ASP.NET ile geliştirdiğimden bu desteği almak için hazır kod aradım ancak bulamadım. Daha sonradan aklıma ASP.NET ile yazılan en baba bloglardan biri olan DasBlog geldi.

DasBlog kaynak kodundan MetaWebLog desteğinin altyapısını çarpıp, modifiye ettim site desteğimi verdim, arka plana yeni bir ORM katmanı ekledim, w.bloggar ve Windows Live Writer ile test ettim ve şu an da Windows Live Writer Beta ile bu yazıyı yazıyorum!

 

Neden Bu kadar önemli?

Eğer bir işi daha verimli yapmak istiyorsak rutin prosesleri en kısa süreye indirmemiz gerekir. Bu nedenden dolayı zaten geliştirme platformalarında build' deki tüm işlemler otomasyona bağlanır. Bu sayede yazılım build etmeye üşenmezsiniz. Şu an benim blog yazmaya üşenmemin nedenlerinden biri bu. Blog yazma panelim bile yok direk X13' ü kullanıyorum. Resim eklemek ve daha bir dizi proses tam bir bela.

 

SSL Sorunu

Özetle API' ı bitirdikten sonra, sıra Windows Live Write' ı ayarlamaya geldi. Bu şekilde kritik bir işlemi tabii ki SSL desteği ile yapmak gerekecek ama Windows Live Write maalesef benim SSL sertifikamdan hoşlanmadı.

Bu hazır library' lerdeki klasik bir sorun. Eğer SSL sertifikası Windows tarafından tanınmıyorsa browserlar gibi tanımaya çalışmıyorlar sadece hata veriyorlar ve işlem tamamlıyamıyorlar.

Bildiğiniz gibi benim SSL' im de StartCom SSL yani varsayılan olarak Windows' ta yok. Firefox' um tanıyor, tanımayan browserlarada da sertifikayı import ederek tanıtmıştık ancak şimdi Windows' a da tanıtmamız gerekiyor.

https://cert.startcom.org/ca.php adresinden sertifikayı yükleyip, Windows' a tanıttık ve bu sorunumuzda çözüldü.

 

Daha aktif...

Bundan sonra daha verimli şekilde bloglama yapmayı planlıyorum. Bu arada SQL Injection dersleri de bu genel sorunlar yüzünden yarıda kaldı. Onlara da önümüzdeki hafta içerisinde devam edeceğiz inşallah.

 

Bu arada Windows Live Writer' a Türkçe yazım denetimi eklemenin henüz bilinen bir yolu yok sanırım, fikri olan?

Recent Blog Posts

See all of the blog posts