Bedava Telefon Konuşması

19-10-2007

İnternetten zaten uzun zamandır ses ile görüşme / chat yapmaktayız. Her ne kadar hali hazırdaki yüksek bağlantı hızları ile bile çok verimli olmasada bu elimizin altında uzun süredir bulunan bir seçenek.

Son iki senedir skype benzeri çözümler ve VOIP çözümleri iyice popüler olmaya başladı. VOIP çözümlerinin fiyatlarının saçmalık derecesinde ucuzlamasına rağmen telekominkasyon fiyatları pek yerinden oynamadığından bence artık cep telefonu ve normal telefon yerin ciddi şekilde VOIP çözümlerine geçemenin vakti gelmiştir.

Ülkeler arası çok fazla görüşme yaptığımdan dolayı bir süredir skype' ın ev telefonlarını arama özelliğini kullanıyordum. Ancak mikrofon gereksinimi, düşük ses kalitesi ve başka bir çok sorundan dolayı tekrar normal ev telefonuna döndüm. Lakin 3 aylık bir süreç sonrası inanılmaz bir telefon faturası ile karşılaşınca basit kullanımlı, yüksek kaliteli bir VOIP çözümü aramaya girdim.

Bu arayış daha çok sürmemiştiki nonoh.net ' i buldum. Nonoh skype ya da benzer bir çok VOIP çözümü gibi bilgisayara yada VOIP destekli donanıma ihtiyaç duymuyor. Onun yerine telefondan telefona bağlantı seçeneği sunuyor.

Sisteme kendi numaranızı ve arayacağınız numarayı bu site üzerinden giriyor ve ara diyorsunuz. Telefonunuz çalıyor ve siz açtıktan sonra karşı tarafında telefonu çalmaya başlıyor ve karşı tarafta bağlanınca konuşmaya başlıyorsunuz. Dolayısıyla herhangi ekstra bir sisteme veya mikrofon gibi bir şeye ihtiyacınız olmadan normal ev veya cep telefonunuz üzerinden ucuza hatta zaman zaman bedavaya telefon konuşması yapıyorsunuz.

Bunun gibi daha bir çok yazılım var. Ek olarak cep telefonu + GPRS üzerinden bu siteyi kullanarak cep telefonunuz ile çok ucuza görüşme yapabilirsiniz. Olayı bir adım daha ileri götürüp basit bir SMS okuma sistemi ile bu sistemi bağlayarak bedava SMS göndereceğiniz bir sistem sizin için bu sistemi tetikleyebilir ve bu sayede cep telefonunuzdan da istediğiniz numaralar ile daha ucuza ya da ücretsiz görüşebilirsiniz.

Sistemde ücretsiz olarak görülebileceğiniz belli başlı ülkeler:

Not düşmek gerekir ki bedava derken aylık 5 YTL kadar kontör yüklemeniz gerekiyor. Bu ödemeleri de yaklaşık 10 farklı yöntem ile yapabilirsiniz. Bunların arasında SMS göndermek ve Paypal' da var. Dolayısıyla kredi kartı olmadan basit şekilde ödeme de yapabilirsiniz.

Bunun gibi daha başka firmalar da var demiştim. Merak edenlere Jajah bunların en ünlüsü.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts