ASP.NET - Otomatik Kod vs.

4-8-2008

RSI hikayesinden dolayı bir şey yapamadığımdan vaktimi kitap okuyarak ve Warhammer 40000, Squad Command oynayarak geçiriyorum. Şimdi pragmatic programmer' da şu kısım ilgimi çekti :

... But using a wizard designed by a guru does not automatically make Joe developer equally expert. Joe can feel pretty good—he's just produced a mass of code and a pretty spiffy-looking program. He just adds in the specific application functionality and it's ready to ship. But unless Joe actually understands the code that has been produced on his behalf, he's fooling himself. He's programming by coincidence. Wizards are a one-way street—they cut the code for you, and then move on. If the code they produce isn't quite right, or if circumstances change and you need to adapt the code, you're on your own.

Genelde MS' in ASP.NET tasarım yaklaşımını ve benzeri yaklaşımları bu yüzden sevmiyorum, direk olarak sizin kontrolünüzde olmayan bir dizi olay sonucunda programlama yapıyorsunuz. Bu kötüdür demiyorum, anladıktan sonra bir sorun da yok ama özellikle yeni başlayan programcıların, bunları kullanıp daha sonradan kendi programlarındaki bir hatayı tespit edememeleri biraz komik oluyor.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts