Amazon yanlış tasarlanınca, planlanınca...

5-4-2005

Amazon her daim saygı ve sevgimi haketmiş sistemlerden birini sahiptir ancak çok büyük hatalarından biri yazar bazlı arama yapmak (daha doğrusu yapamamak). Herhangi bir kitaba bakarken yukarıda yazarlardan herhangi birine tıklarsanız tembel bir programcı tarafından yazılmış daha doğrusu tembel birileri tarafından hazırlanmış bir sistem ile sizi basitçe o kelimelerle armaya gönderir.

Bu tip bir mantık tamamen yanlış değil sistemlerde her zaman merkezileştirmek iyi bir mantıkdır. Yani yazarın kitapları sayfası yerine onun kitaplarını arama ile buldurmak ancak Amazon' un buradaki yanlışı şu ki amazon normal text search yapıyor.

Kritik Hata 1;
Arama yaparken yazar adını tırnak (") içerisinde aratmaduığından ad veya soyad oluyoryazarın adı da Johny olunca yüzlerce binlerce sonuç çıkıyor.

Kritik Hata 1;
Hadi siz olayı farkettiniz tırnak koydunuz, Amazon hala o yazar dışında başka yazarlarından kitaplarını getirdi. Niye? Çünküaradığınız yazarın adı soyadına sahip bir sürü yazar olabilir. Amazon' yazarın tekil numarası ayda başka bir şeyi ile aratamanıza izin vermediğinden bum!, Debugging konusunda uzman John Robbins kitaplarını ararken Diet uzmanı John Robbins' e ulaşıyorum, karşımda 45 sonuç var ve sadece 4/1 ini getirmesini istiyordum.

Amazon' un yapması gereken sadece aramaya Author: tarzı bir mini imleç ekleyip ardından da Yazar nosunun girilmesini istemek ve kendi aratmalarını da onun üzerinden yaptırmak. Bu sadece bir örnek daha da kötülerini önceden gördüm. Bu kadar büyük bir site için bence ölümcül iki ilişkili hata. Bu arada böyle özellik varda biz bilmiyorsak bu da hatayı kullanılabilirlik hatası sınıfına taşır (eheh!)

Recent Blog Posts

See all of the blog posts