Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır

17-1-2007

Hatırlarsanız Günün Sorusu : İnsanlar neden soylarıyla gurur duyar? konusunda soy ve gurur üzerine diyaloglarımız olmuştu.

Bugün eski ve çok iyi bir dostum ile şu ayet üzerine konuştuk (yazıştık),

"Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır." Hucurat 13

Bu ayeti bir çoğunuz duymuşsunuzdur, ben çok duydum belki camide belki başka bir yerde çıkartamıyorum şu an. Çok duymama rağmen hiç tefsirini okumamıştım. Bugün Elmalılı Hamdi' nin tefsirinden tefsirini okudum. Bir kısmına burada yer vereceğim.

Ey insanlar haberiniz olsun ki biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Âdem ile Havva'dan veya her birinizi bir ana ile bir babadan yarattık, yani bu yönden hepiniz eşitsiniz, birbirinize karşı övünmeye veya şu kavim, bu kavim diye aşağılamaya hak yoktur. Bu sebeple bir insanlık kardeşliği vardır ki o bile öyle alay etmeye ve birbirinin etini yercesine gıybete mani olmak gerekir. Ve sizi milletler ve kabileler yaptık ki tanışasınız, yani soylarınız, atalarınızla iftihar için değil.

Birbirinizi soyu sopu ile tanıyarak ona göre yardımlaşmanız içindir. ....


Tefsirin tamamı şuradan okunulabilir.

Bazen bu sitede genel yazılar ile çok alakasız şeyler yazıyorum, bazen bana çok iyi gelen bir şey, çok hoşuma giden bir şey ya da çok uzun süredir arayıpta bulamadığım bir şey olunca bunu herkesle paylaşmak istiyorum. Konuştuğum kişilerin sayısı ile burayı okuyan kişilerin sayısını kıyaslayınca, tabii ki buraya yazmak bana daha mantıklı geliyor.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts