Açık Kaynak Kod ve Para ve Kapitalizm ve Yaşam

2-9-2004

Başarılı bir açık kod programcısının maddi durumu başlıklı bir yazı Fazlamesai RSS' inde ilgimi çekti. Hemen okumaya koyuldum. Çünkü şahsen açık kod ve para, katedral ve pazar benzeri ikilemler ilgimi haddinden fazla çekiyor.

Benzer bir konudan 2003 yılında Mishoo, Free Software ve Detaylar yazımda uzunca bahsetmiştim. Gene benzer bir durum basitçe anlatmak gerekirse gelmiş geçmiş en iyi dillerden biri Perl' in geliştiricisi Larry Wall' un I didn't have the money to buy a new laptop cümlesi.

Bizim memleketimizde benzer vukuatlare çok daha yakınız ancak Perl gibi bir dili geliştiren bir kişinin bugün bunu demesi gerçekten akla zarar bir olay. Ne desem bilemiyorum !, Herşeyden öte kişisel olarak açık kaynak kodun sonunda para olarak kişiye döneceğine inanan bir kişiydim bazı fikirlerim karıştı. İleri de belki daha detaylı bir şekilde analiz edebiliriz bu konuyu. Tabii ki bunun yanında Redhat, Suse vs. gibi benzeri kurumlaşmış ve para basan açık kaynak kod teelli yapıların olduğunu da unutmamak gerek.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts