2007' de Olacaklar

20-12-2006

Herkes 2007 de ne olacağı hakkında bloglar döşenmekte. Normal şartlar altında umrumda değil, web uygulama sorunları yükselecek, web 2.0 ve modelleri heryere yayılacak, AJAX ve ASP.NET üretimi katliam websiteleri çoğalacak ve binlerce daha hala tuvalete gitmeleri gerekince kırmızı butona basan insan evlatları myspace, orkut, yonja, kanja sitelerine akacak, her zaman ki gibi web biraz daha pis bir yer olacak.

Adobe un destekleri ile belki flash ve yeni model bazı atraksiyonlar daha da yayılacak. Her evde bir playstation 3 bir de XBox 360 olacak (bir grup MAC züppesi olan züppeler ise gidip Wii alacak!) IPoo para basacak, Google dünyayı ele geçirecek ve aslında Google' ın yahudi oyunu olduğu ortaya çıkacak, bir de beş vakte kadar hepiniz yeni bir sevgili ve koca bulacaksınız...

Tabii ki bunun yanında yakın ve orta uzaklıktaki geleceği tahmin edebilmek ve iş planlarını onun üzerine kurmak ekonomik açıdan çok faydalı şeyler. Teknoloji değişiklikleri, değişik popüler akımlar her zaman para kaynağı ya da mevcut işinizin sonu olabilir. O yüzden çalıştığınız sektör üzerinde uzun dönemli gözlemler yapmalısınız. Bilişim sektöründe bu gözlemleri erken yaparsanız kendinize yeni kapılar açabilirsiniz, geç yaparsanız ise tüm işinizi kaybedebilirsiniz.

Spyware piyasasına ilk giren yazılım durumun vehametini ilk farkeden firma adaware' dır muhtemelen, bugün hala o konuda en iyi firma olduğunu söyleyebiliriz (teknoloji değil market açısından). Ancak Microsoft defender ile bu sorun biraz çözülmeye başlarken adaware bariz bir hareket yapıp network seviyesinde yeni spyware çözümlerine girdi.

Şimdiden nice senelere, sonradan unutuyorum söylemeyi, kızıyorsunuz...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts