2- Neden Paylaşıyoruz

31-5-2008

Bundan üç sene kadar önce bir MM İstanbul (artık Adobe İstanbul) toplantısında şu an maalesef ismini hatırlayamadığım bir arkadaş bir soru sormuştu:

Neden bilginizi paylaşıyorsunuz?

Ben o zaman sanırım open source' tan aldım open source' a veriyorum gibi bir şeyler demiştim, kendim inanmışmıydım bilmiyorum ama open source' un open source için olduğuna hiç bir zaman inanmadım. Şimdi düşünüyorum ve komik bir şekilde hala emin değilim, emin olmadığım veya mantığını algılayamadığım bir şeyi senelerdir yapmak pek benim tarzım değil ama gelin görün ki bu da her sabah 09:00 da gidip her akşam 18:00 eve dönüp hiç sorgulmadığınız işiniz gibi bir şey, sorgulamıyorum sadece yapıyorum.

Yazıyorum, anlatıyorum, kasıyorum, paylaşıyorum... ama sorgulamıyorum, sorguladığım zamanlarda da, şu cevabı alıyorum :

0 rows were returned

Daha önceden açık kaynak kod hakkında konuşurken potansiyel nedenler olarak şunları sunmuştum,

Bugün bakınca ekstra bir neden daha sunamıyorum, bu nedenlere bakınca açıkçası hiç biri benim için gerçek bir neden değil. İkinci neden belki egovari bir açıdan bilinç altı nedenlerinden biri olabilir ama bilinç altım tatmin olacak diye hafta sonu proje geliştirecek kadar henüz kafayı yemedim.

Özetle bu bir cevap yazısı değil, soru yazısı ya da daha doğru bir terim ile cevap arayış yazısı. Neden paylaşıyoruz? Neden bir blogumuz var? Neden açık kaynak kodlu bir şeyler yazıyoruz? Neden gidip çimlerde yatmak, pazarları mangalda sucuk çevirmek varken kendimizi kasıyoruz? Neden twitter' dan mesaj atıp library thing' e kitap listemizi koyuyoruz? Neden facebook' ta kelle kelle fotoğrafımız var ve hayatımızın her karesi Flickr' da, Neden youtube ta gitar çalıyoruz?  

Yoksa bunların hepsi Counter Strike sunucusunda birinci olmaya çalışma nedenimimizle tamamen aynı mı?

Recent Blog Posts

See all of the blog posts