1GB Başka Bir Mail

14-7-2004

Spymac, Gmail derken bir de Walla çıkmış. Buda fena birşeye benzemiyor. Ama tabii ki sonlarının Usamail olmayacağını kim iddia edebilir ki ?

Usamail deyince aklıma geldi, o zamanlar korkuyorduk acaba internet tamamen paralı mı olmay gidiyor diye. Şimdi bakınca o zaman biraz kısıtlı bir görüş açımız olduğunu farkettim, aksine internet gitgide bedavalaşıyor. Herşeyden önce P2P nin bu derece patlması bunun en iyi göstergesi.

Dün Sourceforge ta bir kaç projeye bakarken gözüme takıldı en çok aktif olan projelerde P2P programlarının hatırı sayılır bir yeri. En aktif proje mesela Azereus - Bittorrent Client' ı . Bunun yanında en çok indirilen programlarınsa %80' i P2P Programları, Emule başta olmak üzere çeşitli EDonkey ve Bittorrent programları.

Tabii ki sourceforge ve P2P' nin daha fazla yakınlıkları var. Çünkü açık kaynak kod yazılımcıları ve kullanıcılarının en büyük hayallerinden birinin gerçekleşmesiydi bence P2P. Bu derece özgürlük ve paylaşım, büyük bir zevk ve erişilmezlik. Bu arada bir ara anonimliğin önde olduğu P2P clientları hakkında bir şeyler yazalım. Bu da özellikle şu dönemlerde önemli konulardan. Hemen bu konuyada göz atmaya başlayalım derseniz O'reilly Netyworkde Avoid the RIAA with MUTE makalesiyle start verebilirisiniz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts