10 Senenin Ardından

8-4-2010

Bilişim sektöründeki iş hayatım 10 seneyi geçti, hala Küçükyalı’ da küçük ve yer yer çiğ köfte yapılan bir ofiste B2B sitesi yazmaya çalıştığımızı, dotmatrix yazıcılardan web monkey makaleleri bastırdığımı, okula giderken bu makaleleri okuduğumu, her defterime başka bir internet projesinin dizaynını, planını yaptığımı hatırlıyorum.

Güzel günlerdi, bilgiye açtım, materyal yoktu, etrafta anlayan adam yoktu, gelen herşeyi tüketiyordum, Amerika’ya iş yapıp karşılığında Amazon’dan kitaplar aldırıyor, sadece internete erişebilmek için ofiste kalıp, klavye başında uyuya kalıyordum. Gençtim ve salaktım ama güzel günlerdi.

Bu 10 sene boyunca düzenli olarak aklıma gelen tek şey eskiden ne kadar salak olduğumdur, sanırım ne kadar çok bilmediğimi düzenli bir şekilde öğrenmeye devam ettikçe seneler bilgi ekliyor gibi değilde eksiltiyor gibi hissettirmeye başladı. İkinci önemli husus ise bilginin ne kadar geçici olduğu, ilgilenmediğim konuların teknik detayları birer birer aklımdan silindi ve elimde sadece temelleri kaldı, hatta o kalanlardan bazılarının temelleri bile değişti.

Tarih bir şeyi kanıtladı ki doğru insanların nasihatlerini dinlemek ve deneyimlerinden faydalanmak önemli bir şey. Ben şahsen gereğinden daha çok deneme-yanılma yaptığıma inanıyorum, bunun iki nedeni var, 1)dinleyecek veya “mentor” diyebileceğimiz kişilerin piyasada, etrafımda olmaması, 2) Salak gençlik ateşinin verdiği herşeyi biliyorum havası.

Yeni nesil yeni bir internet ile karşı karşıya, herkes yazıyor, çiziyor her ne kadar herkes yazıyor olsa da takip edecek deneyimlerinden faydalanacak her konuda binlerce insan var. Sağolsunlar bizleri kendi yaptıkları hataları yapmaktan kurtarıyorlar.

Son olarak bulunduğunuz yerlerin kültürü çok önemli, doğru iş yerinde, doğru ekiple güzel kültürlerde bulunma Fikir Üretme ve Etki Tepki konusundaki gibi doğru adrese yönelmeyi sağlıyor, bugüne kadar farklı yerlerde teknik olarak kayda değer bir şey öğrenmemişimdir belki ama teknik olarak herşeyi değiştiren farklı kültürleri, çalışma yöntemlerini öğrendim, değişik karakterler ile tanıştım. Bunun yerini hiç bir şey tutamaz.

Muhtemelen on sene sonra tekrar bu yazıyı okuyup gülecek ve ne kadar salakmışım diyeceğim…

Recent Blog Posts

See all of the blog posts