1.200.000 dosyayı kopyalamak

7-1-2007

Log Dosyası olmadan SQL Server veri tabanı restore etme makalesinde de bahsettiğim gibi bir iki haftadır binlerce dosya kayıtla cebelleşmekteyim. Yüksek sayıda dosya saklama başa beladır. Eğer bir ki bir klasörde dosya sayısı 10.000' in üzerindeyse bir çok işletim sisteminde o klasörde yapacağınız bazı işlemler size çok pahalıya patlayacaktır.

Ancak eğer ki Windows Explorer gibi bir arabirimle bu kısma ulaşacaksanız o zaman daha da ciddi sorunlarınız var. Ek olarak genelde 500.000 gibi rakamlardan sonra sistemi de rahatça elinize alabilirsiniz. Bunun bir çoğumuz gibi bende bilincindeyim bu yüzden programatik olarak milyonlarca dosya oluştururken eğer dosyalama yapısı önemli değil ve sadece programatik olarak ulaşacaksam şu tarz bir kod kullanıyorum.

Dim dosyaadi AS String = (ID MOD 1000).ToString

Buradaki örnekte bir klasörde toplam sayı / 1000 kadar dosya olacak (1 milyon kayıt için bir klasörde 1000 kayıt olacak). Ek olarak aynı şekilde 1000 dosyada bir yeni bir klasör açabilirsiniz, genelde bu daha iyi bir yöntem.

İkinci sorun ise bu dosyaların yedeğini almak. Büyük bir gaflet yaparak ana klasörü seçip kopyalamaya çalıştım. Windows yaklaşık 10-15 dk. hazırlanıyor dedi (neyi kontrol ettiği hakkında bir fikrim yok, belki de sadece ne kadar kaldı ve dosya sayısı gösterebilmek için) tabii ki hemen iptal edip eski bir dosta başvurduk. XCOPY!

Recent Blog Posts

See all of the blog posts